BIP Herb
Inspektorat Weterynaryjny w Obornikach SC
Szybki kontakt

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie świadectw zdrowia dla świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach informuje, że dnia 27 października 2016 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2016 poz. 1770).

Zgodnie z ww. rozporządzeniem od dnia 4 listopada 2016 r. (piątek) włącznie, wszystkie przesyłki świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia dla świń pochodzących ze stad urzędowo wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego zlokalizowanych na obszarze nie objętym restrykcjami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń lub punktów skupu/obiektów pośrednika lub targów położonych na tym obszarze i przemieszczanych do rzeźni lub podmiotu gospodarczego w rozumieniu art. 2 lit. l rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1099/2009 wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

W przypadku pozostałych przemieszczeń świń pochodzących ze stad zlokalizowanych na obszarze nie objętym restrykcjami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń, zwierzęta muszą być zaopatrzone w świadectwa zdrowia opracowane na potrzeby realizacji programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń.
powrót